Why is Royal Purple so expensive?

Joined
May 11, 2007
Messages
1,267
Location
Tennessee
This is the question I got asked by my cousin today. I actually don't know the answer. So, what better place to come and ask than here? Why is Royal Purple so expensive when it isn't any better than other oils you can buy in any store?
 
Joined
Aug 21, 2008
Messages
25,051
Location
ON, Canada eh?
It's of Royal decent, hence the "Royal" J/K It's probably because they are a smaller company and don't have the volume to bring the price down.
 
Joined
Oct 4, 2005
Messages
374
Location
Texas
 Originally Posted By: StevieC
 Originally Posted By: SAJEFFC
Here we go....
It's not an M1 thread!
~sigh~ I know. But we all know RP lied to us and M1 swore to it.
 
Joined
Mar 28, 2009
Messages
1,350
Location
South
 Originally Posted By: StevieC
 Originally Posted By: SAJEFFC
Here we go....
It's not an M1 thread!
RP does not sell as much oil as M1, so they have lower volume to absorb their cost. M1 uses cheaper Venezuela oil, Royal Purple uses more expensive Canadian crude.
 
Joined
Oct 20, 2005
Messages
11,857
Location
PA
At the end of the day, no one really knows but Royal Purple. One thing that is certain is that they are a fairly small company, and it's hard to make decent oil cheap when you're producing it in small volumes. Another thing is that the high prices help to distinguish them from everything else on the shelf and to give the impression that they are a "boutique" formulator. So, even if they could make the oil cheaper, they might not want to.
 
Last edited:
Joined
Apr 19, 2009
Messages
2,935
Location
Canada
They charge so much because there are people who will pay for it. Usually uniformed, often anal personalties that think the more they pay for their oil, the better it will be and the longer their machine(s)will last. It's not unlike buying two sweats shirts made by the same manufacturer from the same assembly line. One is a plain shirt and has no brand name prominently displayed across the front or back of it. The other had B.U.M. or NIKE or some other brand name plastered all over it. You can get the plain sweat shirt for $15.00. The other costs $45.00. Why $30.00 more for the graphics? Here's the ironic part...the customer is paying a premium to advertise FOR the company who's name happens to be on the sweat shirt!!! Smart manufacturer or stupid customer??? Bottom line is that people pay more for a product such as Royal Purple oil because they don't do their home work and don't know that there are better products to be had for a fraction of the price. They walk into a dealership selling the product, get brainwashed into buying it, then swear by the product as soon as they dump it into their machine(s). Instant experience!!!
 

PT1

Joined
Feb 6, 2007
Messages
5,746
Location
near the mistake
 Originally Posted By: Jaymus
Why is Royal Purple so expensive when it isn't any better than other oils you can buy in any store?
Small company having difficulty competeing with the other syn oil manufacturers...so in the middle of the biggest recession in 25 years they raise their prices? Maybe they figure they can set themselves apart as a "top shelf" oil by having a "top shelf" price. But if that is the case...why sell it at Walmart? Kind of confusing to me?
 
Joined
Sep 22, 2008
Messages
1,723
Location
Virginia
Well, I guess this is part of the question: compared to say Mobil 1 or Pennzoil, do you think RP has a higher or lower profit margin on each quart of oil they sell?
 
Joined
Dec 30, 2006
Messages
25,551
Location
Dallas,Tx USA
I`ve got RP in my car as I type. I got it VERYYYYYYYY cheap. I definitely wouldn`t pay full price for it. It`s a good oil,but in all honesty,my car runs much smoother and more responsive on Valvoline white bottle,which I feel is one of the best oils made imo. That`s what I`ll probably be stocking up my oil stash with,Valvoline white bottle.
 
Joined
Oct 19, 2007
Messages
74
Location
Southeast Texas
 Originally Posted By: aquariuscsm
Grapes are expensive at the grocery store,maybe grape oil is too :^P
You gotta wait till they are a week old and only pay $0.39/lb
 
Top