Grilled ribeye and Gorgonzola
Dont ever tell me its its cheaper to eat out EVER! I buy deals and shop for deals daily to eat healthier than fast food garbage. I can eat this protein for for $1.27 for 3 meals. And no I dont get the big gulp of sugar drink and useless fries.That is all some can afford like low income, single, or elderly.
Remember that is true for many.
Eating like above isn't cheap although I would rather eat your food myself any day.
Not talking about myself above but I go to Mcdonald's every morning just to get away from my house and home shop. It was a habit I started as I took care of my ill mother for 5 years and she wanted their yogurt every morning so i did that for her.
Now Taco Bell and a few others are not cheap. The poor are not eating there for sure. Just stating the other side...
Looks great btw.
I just did...Dont ever tell me its its cheaper to eat out EVER! I buy deals and shop for deals daily to eat healthier than fast food garbage. I can eat this protein for for $1.27 for 3 meals. And no I dont get the big gulp of sugar drink and useless fries.View attachment 62634
Eating out is more expensive than buying a few items and actually cooking at home. My dads always whining bout how expensive it is to eat out. Ain’t my fault he’s divorcedI just did...
Poverty aside I can always get a seafood dinner cheaper out than buying the same at the grocery store.
No sugary drinks around here...
Sometimes yes and sometimes no.Eating out is more expensive than buying a few items and actually cooking at home. My dads always whining bout how expensive it is to eat out. Ain’t my fault he’s divorced
I cook for one every fn day forbreakfast lunch and dinner for abot 30cents 3ggs Multigrain bread and refried beans no snacks no garbage till lunch yes I eat it everyday that's what you do when eating on a budget and healthy minded.Sometimes yes and sometimes no.
Yeah if you eat cereal 3x a day it cost nothing.
My local Mcdonald's you can get a large drink and a burrito for $2.11 tax included or a sausage mcmuffin with egg for another $1 extra.
I cook stews and chili in a crock pot and it costs very little.
I really hate eating leftovers for 3 days in a row.... Also as you said indirectly cooking for one is tough.
Yip, I always buy chicken in quantities, I go thru a lot of freezer paper.Dont ever tell me its its cheaper to eat out EVER! I buy deals and shop for deals daily to eat healthier than fast food garbage. I can eat this protein for for $1.27 for 3 meals. And no I dont get the big gulp of sugar drink and useless fries.View attachment 62634
Why are your days fn?I cook for one every fn day forbreakfast lunch and dinner for abot 30cents 3ggs Multigrain bread and refried beans no snacks no garbage till lunch yes I eat it everyday that's what you do when eating on a budget and healthy minded. View attachment 62673
Jim: I’ll save you a plate along with some coleslaw and potatoes we sliced and bakedPulled pork. Pork ribs and pork but smoked with hickory, apple, cherry and peach chips. And quality beer of course
That’s a wonderful, loving daughterPizza,Pizza, daughter brought home pizza.![]()