We have never had one but they've always sort of iintrigued me. But I wasn't sure I wanted to pay full price and then not end up liking it.
So, when I dropped off a few things at Goodwill a few weeks ago, I decided to go in and see if they had any. They had 6 or 7. Several looked pretty good so I bought the cleanest one they had (an Oster 4811; found the manual online for free). Brought it home and used some bleach and soap on it. When I was done, it looked GREAT. Well lo and behold, my wife comes home and is upset because - guess what - she bought me a nice bread maker for Xmas!
Anyway, we kept the older one and are really enjoying it. I'd call the bread good to very good, not great. But it only takes 10 minutes to measure and I think it's only costing me about $.80 per loaf.
So far I've made white bread, potato bread, cinammon bread and the best has been a jalapeno cheddar that's excellent for sandwiches and grilled cheese.
So if you've ever considered getting a bread machine, I'd recommend it. I'd also suggest the Goodwill/garage sale route if you'd like to test the water first. Mine has had a few loaves through it, but for $14, I think I got a heck of a deal.
So, when I dropped off a few things at Goodwill a few weeks ago, I decided to go in and see if they had any. They had 6 or 7. Several looked pretty good so I bought the cleanest one they had (an Oster 4811; found the manual online for free). Brought it home and used some bleach and soap on it. When I was done, it looked GREAT. Well lo and behold, my wife comes home and is upset because - guess what - she bought me a nice bread maker for Xmas!
Anyway, we kept the older one and are really enjoying it. I'd call the bread good to very good, not great. But it only takes 10 minutes to measure and I think it's only costing me about $.80 per loaf.
So far I've made white bread, potato bread, cinammon bread and the best has been a jalapeno cheddar that's excellent for sandwiches and grilled cheese.
So if you've ever considered getting a bread machine, I'd recommend it. I'd also suggest the Goodwill/garage sale route if you'd like to test the water first. Mine has had a few loaves through it, but for $14, I think I got a heck of a deal.